19.01.2018 r.

CHASYDZI W LELOWIE

Wystawa „Chasydzi w Lelowie”  składa się z czarno-białych fotografii wykonanych przez  fotografika Arkadiusza Ławrywańca – prezesa Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego.  Zdjęcia zostały wykonane na przestrzeni pięciu lat i obrazują pielgrzymkę Chasydów do Lelowa w województwie śląskim, miejscowości w której znajduje się grób cadyka Dawida Biedermana. Od lat 80. XX w. w rocznicę śmierci cadyka Dawida Biedermana przyjeżdżają  do Lelowa Żydzi z całego świata, by pomodlić się przy jego grobie, wierząc, że modlitwa za wstawiennictwem „bożego męża” trafia wprost do Boga. Fotografie przedstawią ortodoksyjnych Żydów ubranych w charakterystyczne stroje, ich tradycje i rytuały.
Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994-2015 pracował w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem zarządu głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego prze Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006 i 2017 był jurorem. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumu fotograficznego „Tajemnice pracowni”.