30 czerwca 2017 r. godz. 17

Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII – VI w. p. n. e.)

Wystawa zaprezentuje nadzwyczajne rezultaty badań wykopaliskowych przeprowadzonych na ciałopalnym cmentarzysku w Domasławie (woj. dolnośląskie). Odkryć dokonano w czasie prac towarzyszących budowie obwodnicy Wrocławia w latach 2006 – 2008. Wykopaliska przeprowadził Zespół Badań Ratowniczych z wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii  i Etnologii PAN pod kierunkiem prof. Bogusława Gedigi. Na wystawie eksponowane będą liczne ozdoby w postaci naszyjników, bransolet, szpil, przyborów toaletowych wykonanych  z brązu, uzbrojenia – głównie mieczy i grotów. Rangę prezentowanej ekspozycji dodatkowo podnosi zbiór ceramiki malowanej liczący 320 sztuk, co czyni go największym w Polsce.

Autor zdjęć Izabella Dolata-Daszkiewicz

• ob.1021-N19