30 września 2016 r.

KOBIETA W SZTUCE

malarstwo – rzeźba – grafika

30 września 2016 r. godz. 17

Kobieta inspirowała artystów od czasów najdawniejszych, prehistorycznych po dziś dzień. Kobiecy świat w sztuce wciąż zachęca do refleksji oraz prowokuje dyskusje, gdyż, jak pisze znany krytyk sztuki Vittorio Sgarbi, „we wszystkich literackich i artystycznych przejawach ludzkiej twórczości właśnie kobieta jest tematem najczęściej podejmowanym, najdogłębniej rozważanym i najbardziej upragnionym”.
            Wystawa „Kobieta w sztuce” poświęcona jest obliczom tych pełnych wdzięku istot stworzonym przez znanych i nieznanych artystów. Na ekspozycji będzie można zobaczyć różne plastyczne kobiece odsłony: malarskie, graficzne, rysunkowe i rzeźbiarskie. Większość dzieł – klasycznych portretów, scen rodzajowych, przedstawień symbolicznych – pochodzi z XIX, zwłaszcza zaś z XX wieku. Przypatrując się tym wizerunkom uważny odbiorca dostrzeże zmiany, jakim na przestrzeni dziesiątek lat ulegały przedstawienia postaci kobiecej. Wszystkie pokazane prace znajdują się w zbiorach Muzeum w Raciborzu.