10.10.2019

MUMIA Z RACIBORSKIEGO MUZEUM

MUMIA Z RACIBORSKIEGO MUZEUM PRZEDMIOTEM BADAŃ SPECJALISTYCZNYCH: MIKROBIOLOGICZNYCH, RADIOLOGICZNYCH ORAZ RADIOWĘGLOWYCH.
Sukcesywnie od wielu lat zabytkowy eksponat Starożytnego Egiptu – mumia Dżet-Amonet-ius-anch znajdujący się w zbiorach Muzeum w Raciborzu był poddawany różnorodnym badaniom oraz konsultacjom naukowym.
W październiku br. Udało się przeprowadzić kolejne. Najpierw wykonano badania mikrobiologiczne, które mają dostarczyć informacji nt. mikroorganizmów rozwijających się w pomieszczeniu i na obiekcie. Przeprowadziła je prof. Małgorzata Piotrowska z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej. Pobrane zostały próbki powietrza z Sali ekspozycyjnej i z wnętrza gabloty oraz wymazy z ciała mumii. Następnie ten wyjątkowy zabytek został przewieziony specjalistycznym transportem (zapewniającym maksimum bezpieczeństwa) wynajętym od Muzeum Śląskiego w Katowicach do Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Tam wykonano kolejne badania – rentgenowskie i tomograficzne. Przeprowadził je światowej sławy radiolog prof. Andrzej Urbanik, który wcześniej zajmował się większością mumii egipskich znajdujących się w polskich muzeach.
Korzystając z obecności eksponatu w Krakowie Muzeum w Raciborzu zleciło również przeprowadzenie badań radiowęglowych, by w miarę precyzyjnie określić datowanie obiektów. Wykonał je prof. Marek Krąpiec  z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
         Wyniki wszystkich badań poznamy prawdopodobnie do końca 2019 r. Po ich uzyskaniu poinformujemy Państwa o najnowszych ustaleniach naukowych.
         Naukowcy badający mumię wyrażali pozytywną opinię dotycząca bardzo dobrego  stanu zachowania eksponatu. Wynika to m. in. z optymalnych warunków jakie zapewnia mu raciborskie muzeum.