11 grudnia 2015 r. godz.17

RACIBORSKA WENUS I NIE TYLKO…

Przemysław Bobrowski
Badania archeologiczne na terenie Zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na rzece Odrze, województwo śląskie (polder) w latach 2012-2015

Jacek Pierzak
Podstawy prawne prac badawczych prowadzonych na terenie
Zbiornika Racibórz Dolny

Romuald Turakiewicz, Marcin Rezner

wstęp do wystawy

Wystawa „Raciborska Wenus i nie tylko …” zaprezentuje wyniki ratowniczych badań archeologicznych przeprowadzonych w związku z budową Zbiornika Racibórz Dolny.
Badania te były prowadzone przez Konsorcjum Instytutu Archeologii i Etnologii
PAN (Lider), Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Wyprzedzające badania wykopaliskowe realizowane w ramach I etapu prac prowadzono na 15 stanowiskach. Łącznie przebadano powierzchnię 122 450 m2. W trakcie stałego nadzoru archeologicznego prowadzonego podczas prac budowlanych odkryto i przebadano 5 nowych, nieznanych wcześniej stanowisk archeologicznych o powierzchni 7 400 m2. Podczas opracowywania wyników badań przeprowadzono szereg analiz specjalistycznych, w tym ekspertyzy archeobotaniczne i petrograficzne.
Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 6 najważniejszych z przebadanych stanowisk archeologicznych: Tworków 9, Racibórz, 150, Racibórz 425, Bieńkowice 56, Lubomia 2 i Lubomia 13. W gablotach i na podestach wystawionych zostanie kilkaset najważniejszych z pozyskanych podczas prac ziemnych zabytków, w tym neolityczna figurka Raciborskiej Wenus.

• SNAP logo
  • logo powiatu jpg