Polub nas na Facebooku

parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ canada goose outlet https://www.gasinc.nl

Wydarzenia

Wróć do listy

8 lutego 2019 r.

wystawy stałe / wystawy czasowe

Umundurowanie, wyposażenie i pamiątki pułkowe

Wystawę czasową ze zbiorów prywatnych Norberta Kozioła pod tytułem  „Umundurowanie, wyposażenie i pamiątki pułkowe Śląskich Regimentów z lat 1870-1914” zawdzięczamy jego prawie półwiecznej pasji kolekcjonerskiej i próbie ratowania od zapomnienia pamięci o Kajzerowskiej Armii,  w której musieli służyć nasi dziadkowie i pradziadkowie bez względu na swą narodowość czy poglądy polityczne.

Wystawa w raciborskim Muzeum jest  rozszerzoną, drugą wersją ekspozycji, prezentowaną w śląskich muzeach. Niewątpliwie będzie ona dużą atrakcją dla miłośników broni i barwy, a także innych osób zainteresowanych historią.

Na wystawę składa się ponad 30 manekinów ubranych w oryginalne mundury z epoki, włącznie z nakryciami głowy i ekwipunkiem takim  jak: pasy, bagnety, szable itp. z prawie wszystkich miast garnizonowych Śląska.

W większości reprezentowane są pułki piechoty, ale nie brakuje też barwnej kawalerii (kirasjerzy, ułani, huzarzy czy dragoni), a także artylerii. Uwzględnione zostały również bataliony pomocnicze jak strzelcy, saperzy czy tabory.

Ponadto na wystawie zaprezentowano  różnorodne pamiątki regimentowe jak kufle i fajki rezerwistów, fotografie i pocztówki z widokami koszar oraz inne artefakty związane z tym tematem.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy.

  • Huzar 6. pułku huzarów Racibórz

-


     *Uprawnienia do oprowadzania po ekspozycjach muzealnych
     mają wyłącznie pracownicy Muzeum w Raciborzu