5 maja 2017 r. godzina 17

Malarstwo Jana Cybisa

ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
_____________________________________________

Jan Cybis (1897, Wróblin k. Głogówka – 1972, Warszawa)
Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie. Studiował we Wrocławiu i w Krakowie, m.in. u Ottona Müllera, Józefa Pankiewicza i Józefa Mehoffera. Wraz z kolegami z krakowskiej akademii, współtworzył grupę kapistów – studentów Pankiewicza, którzy zawiązali „Komitet Paryski” i wyjechali do Paryża, aby tam kontynuować naukę malarstwa.
Od 1945 Cybis był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W okresie powojennym odniósł znaczne sukcesy o znaczeniu europejskim – otrzymał prestiżową nagrodę Guggenheima, wystawiał swe prace w Europie i Ameryce. W 1965 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się wielka monograficzna wystawa jego prac.
Jan Cybis, reprezentując w malarstwie nurt zwany koloryzmem, zdołał wypracować sobie własny, łatwo rozpoznawalny styl – ekspresyjnie, grubo kładziona farba, bogata faktura i ciągłe dążenie do – jak mówił – kolorystycznego rozstrzygnięcia obrazu, to jego podstawowe wyróżniki.
Po śmierci Cybisa w grudniu 1972 roku, Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ustanowił nagrodę jego imienia. Jest to obecnie najważniejsza nagroda za wybitne osiągnięcia w malarstwie przyznawana w Polsce.

• logo-muzeum
  • HERB-OPOLSKIE-RGB