październik-listopad 2019

WYNIKI BADAŃ MIKROBIOLOGICZNYCH MUMII EGIPSKIEJ

W październiku i listopadzie 2019 r. w Instytucie Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej zostały przeprowadzone badania mikrobiologiczne mumii egipskiej ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.
Przeprowadziła je, na bazie próbek powietrza w pomieszczeniu i gablocie oraz wymazów z mumii, bandaży i sarkofagu, Pani prof. dr hab. inż. Małgorzata Piotrowska.
W swoim sprawozdaniu Pani Profesor wskazała na brak źródeł zanieczyszczenia mikrobiologicznego wewnątrz gabloty oraz w pomieszczeniu ekspozycyjnym. Uzyskane w toku analizy wyniki liczebności grzybów we wszystkich miejscach nie budzą niepokoju, są niskie.
W toku analizy mikrobiologicznej mumii stwierdzono obecność bakterii jedynie na powierzchni twarzy. W pozostałych miejscach (na czole, tułowiu oraz tkaninie) nie stwierdzono obecności bakterii oraz grzybów. Również zanieczyszczenie sarkofagu zewnętrznego było na niskim poziomie (pojedyncze kolonie bakterii i pleśni). Zdaniem Pani Profesor uzyskane wyniki wskazują na bardzo niski stan zanieczyszczenia obiektów co dowodzi braku czynników środowiskowych sprzyjających rozwojowi mikroorganizmów.
Zdaniem Pani prof. dr hab. inż. Małgorzaty Piotrowskiej wyniki badań świadczą o właściwym stanie higieniczno – sanitarnym analizowanego obiektu, a tym samym o prawidłowych warunkach eksponowania i przechowywania zbiorów w Muzeum w Raciborzu (odpowiednie parametry wilgotności względnej).
Materiał opracowany przez prof. dr hab. inż. Małgorzatę Piotrowską – „Sprawozdanie z badań mikrobiologicznych mumii egipskiej ze zbiorów Muzeum w Raciborzu”, listopad 2019 r.
O wynikach kolejnych badań będziemy Państwa informować po ich uzyskaniu.