Wystawy
-
9 marca – 7 maja 2018 r.
NIVEA JEST DOBRA NA WSZYSTKO
Wystawa ze zbiorów Wojciecha Mszycy, pasjonata i kolekcjonera z Katowic.
Zobacz więcej -
19. stycznia -17 marca 2018
-
27.10.2017 r. – 31.12.2017 r.
PRZYSTANEK PRL
Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej. W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki.
Zobacz więcej
Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.
Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.
Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).
Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla młodszego możliwością poznania realiów życia w PRL-u.
Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.
-
22 września 2017 r. g.17
DRUKI RACIBORSKIE
Wystawa ze zbiorów Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum w Raciborzu.
Zobacz więcej -
8 września 2017 g. 17
-
30.06.-31.08.
2017 r.Domasław – nekropolia arystokracji
Domasław - nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII - VI w. p n. e.)
Zobacz więcej
Wystawa przygotowana przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.
Wystawa zaprezentuje nadzwyczajne rezultaty badań wykopaliskowych przeprowadzonych na ciałopalnym cmentarzysku w Domasławie (woj. dolnośląskie). Odkryć dokonano w czasie prac towarzyszących budowie obwodnicy Wrocławia w latach 2006 – 2008. Wykopaliska przeprowadził Zespół Badań Ratowniczych z wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN pod kierunkiem prof. Bogusława Gedigi. Na wystawie eksponowane będą liczne ozdoby w postaci naszyjników, bransolet, szpil, przyborów toaletowych wykonanych z brązu, uzbrojenia – głównie mieczy i grotów. Rangę prezentowanej ekspozycji dodatkowo podnosi zbiór ceramiki malowanej liczący 320 sztuk, co czyni go największym w Polsce.
-
12 maja – 31 sierpnia 2017
-
maj – czerwiec 2017
WEHIKUŁ DLA WYOBRAŹNI
Jan Cybis (1897, Wróblin k. Głogówka – 1972, Warszawa)
Zobacz więcej
Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie. Studiował we Wrocławiu i w Krakowie, m.in. u Ottona Müllera, Józefa Pankiewicza i Józefa Mehoffera. Wraz z kolegami z krakowskiej akademii, współtworzył grupę kapistów – studentów Pankiewicza, którzy zawiązali „Komitet Paryski" i wyjechali do Paryża, aby tam kontynuować naukę malarstwa.
Od 1945 Cybis był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W okresie powojennym odniósł znaczne sukcesy o znaczeniu europejskim - otrzymał prestiżową nagrodę Guggenheima, wystawiał swe prace w Europie i Ameryce. W 1965 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się wielka monograficzna wystawa jego prac.
Jan Cybis, reprezentując w malarstwie nurt zwany koloryzmem, zdołał wypracować sobie własny, łatwo rozpoznawalny styl – ekspresyjnie, grubo kładziona farba, bogata faktura i ciągłe dążenie do – jak mówił – kolorystycznego rozstrzygnięcia obrazu, to jego podstawowe wyróżniki.
Po śmierci Cybisa w grudniu 1972 roku, Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ustanowił nagrodę jego imienia. Jest to obecnie najważniejsza nagroda za wybitne osiągnięcia w malarstwie przyznawana w Polsce.