8 września 2017 g. 17

MAŁŻEŃSTWO ZE SZTUKĄ W TLE

„Małżeństwo ze sztuką w tle” to wystawa dwojga nieżyjących już raciborskich artystów plastyków, którzy zapisali się w kulturze i sztuce naszego miasta oraz Śląska wielkimi literami.

Zofia Górska – Zawisłowa i Marian S. Zawisła byli absolwentami Akademii sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Grafiki w Katowicach. Połączyły ich wspólne korzenie (Łańcut, Rozwadów n. Sanem), wspólne studia   i zamiłowania artystyczne. W 1970 roku pobrali się i zamieszkali  w Raciborzu. Prowadzili intensywną działalność artystyczną, pracowali  w miejskich instytucjach. Realizowali się twórczo, w większości, w różnych technikach. Pani Zofia przede wszystkim w grafice i rysunku, Pan Marian  w malarstwie. Byli trzonem Grupy Plastyków Raciborskich. Z ich udziałem odbyło się wiele wystaw, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych nie tylko w Raciborzu, także w całej Polsce oraz za granicą.

Niestety oboje niespodziewanie zmarli, Pani Zofia Górska-Zawisłowa  w grudniu 2016 r., Pan Marian S. Zawisła w lipcu 2017 r.

Na wystawie w Muzeum w Raciborzu będzie prezentowana twórczość Obojga – rysunki, grafiki, malarstwo z różnych okresów działalności artystycznej.

Dopełnieniem jej będą fotografie i wycinki z gazet potraktowane jako okruchy wspomnień o ludziach, wydarzeniach, działaniach.

Dzięki uprzejmości dzieci będzie można zobaczyć także pamiątki rodzinne.

I na koniec coś co świadczy o Ich wielkim przywiązaniu, o tęsknocie Mariana za zmarłą żoną – coś co powoduje wzruszenie i chwyta za serce.

Fot. Bolesław Stachow

• Fot.11