Polub nas na Facebooku

parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ canada goose outlet https://www.gasinc.nl

Wystawy

Wróć do listy

23.08-30.10
2019

wystawy stałe / wystawy czasowe

WITAMY W NANOŚWIECIE

Wystawa WITAMY W NANOŚWIECIE prace uczestników projektu Irresistible, udostępniona przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W okresie od 1 sierpnia do końca października bieżącego roku proponujemy wystawę „Witamy w nanoświecie”, która jest niecodziennym zdarzeniem w polskich muzeach.

Wystawa obejmuje kilkadziesiąt interaktywnych eksponatów naukowych wymyślonych, zaprojektowanych i wykonanych przez  uczniów polskich szkół gimnazjalnych                                  i ponadgimnazjalnych w roku 2015/2016.

884 uczniów i 33 nauczycieli współpracowało z Zakładem Dydaktyki  Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, placówkami badawczymi i muzeami. Prowadziło i uczestniczyło w ponad 500 godz. zajęć eksperymentalnych, dyskusjach, w wycieczkach naukowych, wywiadach, poszukiwaniach informacji. W wyniku tych działań powstało 31 szkolnych wystaw interaktywnych. Wszystkie odbywały się w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej o akronimie IRRESISTIBLE.

Prace wszystkich uczestników projektu najpierw były prezentowane w najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie z ogromnej ilości prac wyłoniono 46 najciekawszych projektów, które weszły w skład  wiodącej wystawy. Tematem przewodnim tego projektu są zagadnienia związane z nanotechnologią, jej zastosowaniem wokół nas, zarówno w nauce jak i w życiu codziennym.

Muzeum w Raciborzu prezentuje tę wyjątkową wystawę w dwóch salach ekspozycyjnych  w budynku przy ul Gimnazjalnej 1.

W sali na piętrze rozmieszczone są stanowiska dotyczące zagadnień prowadzenia odpowiedzialnych badan naukowych i innowacji (RRI). Są to np. eksponaty umożliwiające widzowi wyrażenie swojej opinii na temat 6  kluczowych elementów badań naukowych (wytypowanych przez twórców prac) takich jak: etyka, zaangażowanie, równość płci, kształcenie w zakresie przedmiotów przyrodniczych, nieograniczony dostęp, zarządzanie.

W sali na parterze rozmieszczone są stanowiska, które budują wiedzę na temat pojęcia nanocząstki oraz zastosowania nanotechnologii „wokół nas”, m. in. w medycynie, ochronie środowiska, życiu codziennym.

Wystawa będzie prezentowana w raciborskim muzeum do końca października 2019 r.

Jej oficjalne otwarcie odbędzie się 23 sierpnia. W tym dniu w Muzeum w Raciborzu będzie obecny pracownik naukowy Zakładu Dydaktyki Chemii UJ, który przybliży tematykę wystawy i całego projektu.

 

 

 

 

  • DSC_6583 i
  • DSC_6587 i
  • DSC_6588 i
  • DSC_6589 i
  • DSC_6590 i
  • DSC_6592 i
  • DSC_6594 i
  • DSC_6595 i

     *Uprawnienia do oprowadzania po ekspozycjach muzealnych
     mają wyłącznie pracownicy Muzeum w Raciborzu