Polub nas na Facebooku

parajumpers outlet parajumpers sale http://www.canadagoosestore.be/ canada goose outlet https://www.gasinc.nl

Wystawy

Wróć do listy

5 stycznia – 28 lutego 2017

wystawy stałe / wystawy czasowe

WSZYSTKO… JEST LICZBĄ

Czy matematyka to tylko oderwane od rzeczywistości liczby, wzory i rysunki?  Odwiedzając wystawę interaktywną z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, można przekonać się, że matematykę łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.  Bo przecież…
Wszystko… jest liczbą
O tym, że matematyka jest obecna w otaczającym nas świecie, wiedziano już 2500 lat temu – stwierdzenie „Wszystko jest liczbą” powstało w krotonie, w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa. Osoba odwiedzająca wystawę może stać się na chwilę renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym przy pomocy monochordu matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych czy geografem odkrywającym tajniki projekcji kartograficznych. Na wystawie można też poznać rozkosze „łamania głowy”, rozwiązując zagadki geometryczne i topologiczne. Nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy. oznacza to, że matematyki używamy na codzień  – wykonując przelew bankowy, kupując coś w sklepie, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki.
Te i wiele innych zagadnień  (nieraz bardzo zaskakujących) związanych z otaczającymi nas liczbami zaprezentowano nie tylko poprzez opisy, ale także w formie eksperymentów, które odwiedzający wystawę może samodzielnie przeprowadzić.
Autor scenariusza i kurator wystawy – dr Maciej Kluza.
Konsultacja naukowa:
dr Krzysztof Ciesielski – Instytut Matematyki UJ
dr Zdzisław Pogoda – Instytut Matematyki UJ
dr Anna Widur – Studium Pedagogiczne UJ, doradca metodyczny Miasta Krakowa
  • ulotka 1.indd
  • ulotka 297x210 SRODEKa
  • DSC_8274i
  • DSC_8254i
  • DSC_8264i
  • DSC_8278i
  • DSC_8280i
  • DSC_8268i

     *Uprawnienia do oprowadzania po ekspozycjach muzealnych
     mają wyłącznie pracownicy Muzeum w Raciborzu