wystawa stała

„Pradzieje ziemi raciborskiej”

Ekspozycja adresowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Na wystawie prezentowanych jest ponad 800 zabytków pochodzących z okresu pradziejowego ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Ekspozycja podzielona jest na epoki: kamienia (paleolit, mezolit, neolit), brązu i żelaza. Na wystawie eksponowane są m. in. krzemienny pięściak aszelski z okresu paleolitu (datowany na około 200 tysięcy lat), figurki i naczynia gliniane oraz toporki i siekierki kamienne z okresu neolitu, ozdoby i siekierki brązowe datowane na epokę brązu, a także uzbrojenie i monety z okresu wpływów rzymskich. Na ekspozycji prezentowane są także groby ciałopalne kultury łużyckiej odkryte na stanowisku koło Samborowic oraz rekonstrukcja pochówku szkieletowego datowanego na przełom epoki kamienia i brązu odkrytego w Raciborzu – Starej Wsi. Wystawę urozmaica wykonana z naturalnych materiałów i surowców  replika obozowiska paleolitycznego.

• wystawa stala PRADZIEJE ZIEMI RACIBORSKIEJ (4)
  • wystawa-stala-PRADZIEJE-ZIEMI-RACIBORSKIEJ-22-1024x696
  • wystawa-stala-PRADZIEJE-ZIEMI-RACIBORSKIEJ-32-1024x701